آیا شغل معلمی به ربات‌ها واگذار می‌شود؟

index

آیا شغل معلمی به ربات‌ها واگذار می‌شود؟

 ربات‌های معلم امکانات گسترده‌ای برای تغییر روش ما در تدریس دارند. الگوهای تدریس امروزی اغلب چیزی بیشتر از یک اجلاس لغت به لغت در کلاس نیستد. در این سیستم دانش آموزان مجبور به گوش کردن به مطالبی هستند که هیچ جذابیتی برایشان نداشته و به زندگی روزمره‌شان نیز ارتباطی ندارد. از دیدگاه معلمان، کنفرانس‌ها و کتاب‌ها درسی ساده‌ترین راه تدریس هستند، اما کم اثرترین برای دانش آموزان. روش یادگیری وقتی اثربخش‌ترین خواهد بود که دانش آموزان توسط یک موضوع شگفت‌زده شده و بعد با مفاهیم دست‌وپنجه نرم کنند و این مطلب را بیاموزند که چگونه آنچه را که آموخته‌اند به کار ببرند. یادگیری یک فرایند پویاست و دست‌وپنجه نرم کردن بخشی از آن است. زمانی که دانش آموزان به موضوعی اهمیت بدهند کلنجار رفتن و تلاش و کوشش برای آنان لذت‌بخش خواهد بود. این است چگونگی یادگیری ورزش‌ها، این است اساس جذابیت بازی‌های ویدیویی. روش‌هایی که در یادگیری علوم مشهور هستند یادگیری بر پایه حل مشکل، «مسئله محور»، یادگیری پرسش و پاسخ و یادگیری سازنده نامیده می‌شوند.

اینجا همان موقعیتی است که احساس نقش خود را ایفا می‌کند. دانش آموزان زمانی که دارای انگیزه مشخص شوند و وقتی دقت داشته باشند بهتر یادمی گیرند. لازم است به لحاظ احساسی درگیر موضوع شده و جذب هیجان موضوع شوند. به این دلیل است که مثال‌ها، نمودارها، تصاویر، نمایش‌های تصویری و تصاویر متحرک، در تدریس بسیار قدرتمند عمل می‌کنند. لازم نیست یادگیری تمرین کسالت‌بار و خسته‌کننده، موردتوجه قرار گیرند. هر موضوعی می‌تواند هیجان باشد. موضوعی که احساسات یک نفر را برمی‌انگیزد، چرا احساسات همه را برمی‌انگیزد؟ اینکه زمانی است که دروس فعال و سرزنده شوند،‌ تا تاریخ به‌عنوان چالش برای انسان موردتوجه قرار بگیرد و برای دانش آموزان فهمیدن ساختار اصلی تمایل به هنر، موسیقی، علوم و ریاضیات باشد. چگونه این موضوعات می‌توانند هیجان‌انگیز شوند؟ اغلب مؤثرترین روشی که در آن دانش آموزان مهارت‌هایشان را فوراً به‌کارگیرند مرتبط ساختن موضوعات درسی بازندگی شخصی آن‌هاست. ایجاد هیجان، جذب کردن ازلحاظ احساسی و تجارت یادگیری مؤثر هوشمندانه، حقیقتاً یک چالش بزرگ طراحی درخور بااستعدادترین افراد دنیاست.

ربات‌ها، ماشین‌ها یا یارانه‌ها می‌توانند به‌وسیله فراهم نمودن چارچوب و قالب‌های خاص برای یادگیری، همانند دستیاری خوب در آموزش عمل کنند. سازوکارهای آموزش رایانه‌ای می‌تواند دنیاهای ساختگی فراهم کند که در آن دانش آموزان علوم ادبیان تاریخ یا هنر را موردتحقیق و بررسی قرار دهند. ربات‌های معلم به‌راحتی می‌توانند کار جست‌وجو در کتابخانه‌های دنیا و کنکاش در قواعد علوم را آسان کنند. معلمان دیگر مجبور به سخنرانی نیستند. در عوض می‌توانند وقت خود را به‌عنوان مربیان خصوصی و مشاوران اختصاص دهند. ربات‌ها می‌توانند نه‌تنها در آموزش موضوع، بلکه در چگونگی یادگیری بهتر یاری‌رسان باشند. درنتیجه کنجکاوی دانش آموزان و همچنین توانایی آموزش به خودشان، در تمام طول زندگی حفظ خواهد شد.

البته می‌توان در آینده ربات‌های بسیار مؤثر و کارآمد طراحی کرد، اما نباید مجبور به از دست دادن معلم‌های انسانی شویم، این آموزگاران خودکار: چه کتاب‌ها، چه ماشین‌ها یا ربات‌ها باید به‌عنوان مکمل‌هایی در کنار معلم‌های انسانی عمل کنند.

منبع: کتاب طراحی حسی. نوشته: دانلد آ.نورمن. نشر: حرفه هنرمند

 

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code