نه گفتن ممنوع

2000px-simple_prohibited-svg

نه گفتن ممنوع

تا حالا شده نظر، پیشنهاد، راه حل تازه یا ایده نویی به فکرت رسیده باشه و وقتی مطرحش کردی اطرافیان تو ذوقت زدن یا ی جورایی حالتو گرفتن، مثلا در خانه ما همه‌ می‌گویند محدثه غذاهای جدید درست کن، غذاهای خارجی و متنوع که معمولا ظاهر خیلی زیبایی هم دارند. وقتی من از این غذا‌ها درست ‌می‌کنم با موجی از انتقاد رو به رو‌میشم! اینجاش این جوری شده اون جاش اون جوری شده چرا فالان چیز رو توش نریختی؟‌ اینو که خونه فلانی هم خوردیم خیلی بهتر از غذای تو شده بود. حالا خوش‌مزه شده‌ها ولی اگه x رو هم داشت بهتر بود و … خودم هم ‌می‌دونم که اولین کار و اولین تجربه‌های من مبتدی عالی نیست و ضعف داره و من همه ایراداتم را‌می‌پذیرم و ‌می‌دانم که قصد آنها از انجام این کار بهبود و تقویت کار من است اما وقتی همیشه با موجی از انتقاد رو به رو بشی کم‌کم اون انگیزه اولیه رو از دست‌ میدی و شاید آن کار را برای همیشه کنار بگذاری.

زمانی که دوستم ملیحه اولین شعرهایش را نوشت همسرش به او گفت این شعرها پر از ایراد و اشکاله و اون نمی‌تونه شعرهاشو هیچ جایی چاپ کنه و ملیحه برای همیشه شعر و شاعری رو کنار گذاشت و دیگه هیچ وقت اون رو در حال نوشتن یا سرودن ندیدم. اما خوشبختانه اکثر ما آنقدر انعطاف پذیر هستیم که دوباره شروع ‌می‌کنیم.برای خلاق شدن باید دست از تسلیم شدن بردارید خود را برای شروع آماده کنید،‌ آماده اید؟ اگر پاسخ شما با قدرت و اطمینان بله است، به مطالعه ادامه دهید.

گاهی اوقات ایده یا فکری به ذهن ‌میرسه این جور وقت‌ها باید هر جوری که شده از ذهن بیاد بیرون و حتما نوشته بشه اگه اجازه ندی فکر از ذهنت بیاد بیرون فرایند تفکر فلج ‌می‌شه همیشه هم نه نه نیست، عبارت‌هایی مثل بزار حالا فکرهایی بهتری هم به ذهنم ‌می‌رسه یا اینکه بعدا ‌می‌نویسمش همه این‌ها از الان به بعد ممنوع برای بعضی از ما پیش اومده که طرح یا ایده این داشتیم و بعد از مدتی ‌می‌بینیم اون ساخته شده و تو بازار اومده بعد با خودمون گفتیم عه این که فکر من بود. ولی به دست فرد دیگه ای اختراع شده چرا آن فرد شما نباشید. پس آنچه را که به فکرت رسید بنویس خوب یا بد هرچی که بود بنویس، نوشتن کمک ‌میکنه ذهن فضای بیشتری برای ایده‌های جدید داشته باشد جهانی که در آن زندگی‌می‌کنیم با خلاء مخالف است اگر همه هوای اتاقی که در آن نفس‌می‌کشید را خالی شود هوا از تک تک روزنه‌ها در، پنجره و … به داخل‌می آید زمانی که افکارتان را‌می‌نویسید مانند خالی کردن هوای ذهن است ایده‌ای جدید و بدیع از جایی که تصور هم نمی‌کردید وارد ‌می‌شود.

این قاعده فقط برای شما نیست،‌ برای مخاطب هم هست. روزی دانش آموز به خانم معلم گفت که نقاشی خواب دیشب خودم را کشیده ام . اما او هم مثل بقیه بچه‌ها مرا مسخره کرد، من هم آنرا پاره کردم و به جای آن یک خانه و یک درخت کشیدم! شاید آن نقاشی خنده دار بوده یا هر چیز دیگری اما این رفتار فرایند سیال تفکر را متوقف ‌می‌کند به شما تبریک ‌می‌گویم که مانند این معلم نیستید.

چراکه نه … به هر نه!

از این به بعد به جای نه‌ می‌گوییم چرا که نه. فرض کنید در حال رانندگی هستید،‌ به این نحو که گاز می دهید، ترمز می کنید. گاز می دهید و ترمز می کنید. گاز می دهید و ترمز می کنید. و این کار را همچنان تکرار می کنید. فکر می کنید با این شیوه چقدر حرکت می کنید؟ وقتی در ذهن شما ایده جدیدی به وجود می آید،‌ و بعد به آن «نه» گفته می شود، درست مانند گاز دادن و ترمز کردن است، که نتیجه آن هدر رفتن انرژی بدون اینکه مسافت زیادی طی شود،‌ خواهد بود.

از خودتان حمایت کنید و به خود آزادی عمل بدهید. اگر ایده های خود را رد کنید، داشتن ذهنی که از آن به سطوح بالاتر جهش کنید را از خود گرفته اید. ایده های خود را بپذیرید. و از آن ها به عنوان سکویی برای پرش به سمت ایده‌‌های بهتر و خلاق‌تر استفاده کنید. علت اصلی عملکرد ضعیف در نه گفتن خلاصه می شود. نه و نمی شود از لحاظ احساسی، ذهنی و استراتژیکی مخرب و آسیب رسان هستند. برای افزایش خلاقیت، از نه و نمی شود گفتن بپرهیزید با استفاده از چرا نه به هر نه. هر نه در ذهن مانند که یک گره است که آنرا می بندد و محدود می کند و اجازه پیشرفت نمی دهد.

چرا که نه استثنا هم دارد: – زمینه های قانونی – زمینه های اخلاقی – زمینه های اجتماعی

ما اجازه کشتن کسی را نداریم و در این مورد اشتباه است که بپرسیم: چرا که نه؟ فراموش نکنید که خلاقیت باید در جهت خیر،‌ سود رساندن و پیشرفت جامعه استفاده شود. اخلاق می گوید «نباید بی عفتی کرد» اشتباه است اگر بپرسیم، چرا که نه؟‌ یا مثلا اینکه از سمت چپ خیابان رانندگی نکنید. قوانین برای برقراری نظم در جامعه هستند، که مظهر تمدن انسان است در غیر این صورت ما همچنان بر سر غار هایمان مشغول جنگ بودیم. قوانین نتیجه خلاقیت هستند، به طوری که علاوه آزادی دادن حمایت کننده نیز هست. خلق قوانین و پیروی از آن نیز خلاقیت محسوب می شود.

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code