منابع اصلی خلاقیت

منابع اصلی خلاقیت

همه افراد خلاق هستند. خلاقیت ویژگی طبیعی و ذاتی افراد مثبت اندیشی است که عزت‌نفس بالایی دارند. مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده خلاقیت کدام اند؟‌ اینجا به سه مورد مهم اشاره می‌کنیم. نخستین عامل تجربیات گذشته است. آنچه در گذشته برای شما روی داده است، اثر زیادی بر میزان خلاقیت شما در زمان حال دارد.

تأثیر گذشته

به نظر می‌رسد افراد خلاق به علت سوابقشان خود را بسیار خلاق می‌دانند. ایده پردازی امری طبیعی و معمول برای آن‌هاست.از طرف دیگر افراد غیر خلاق از دوران کودکی در محیط‌های منفی بوده‌اند. که این منفی نگری در محیط‌های مختلف کاری ادامه می‌یابد و باعث می‌شود باور کنند که اصلاً خلاق نیستند. حتی وقتی ایده‌های خوبی دارند که اغلب چنین نیز هست. آن ایده را پس می‌زنند یا نادیده می‌گیرند و معتقدند اگر آنها ایده پرداز باشند، نتایج چندان جالب نخواهد بود. وقتی جایی فعالیت می‌کنید که شما را به ارائه ایده‌های جدید تشویق و ترغیب می‌کند و افراد به ایده‌هایتان توجه می‌کنند احساس می‌کنید در کارتان خلاق‌تر هستید.

قدرت حال

دومین عامل تعیین‌کننده میزان خلاقیت شما، شرایط کنونی‌تان است. آیا به ارائه ایده‌های جدید تشویق می‌شوید؟ آیا افراد با هم صمیمی هستند و ایده‌هایشان را باهم در میان می‌گذارند یا ایده‌هایتان مورد تمسخر و انتقاد قرار می‌گیرد؟

شخصی که شما می‌بینید

سومین عامل تعیین‌کننده میزان خلاقیت، تصویری است که از خود دارید. آیا خود را شخصی خلاق می‌دانید؟ آیا به نظر خودتان از خلاقیت زیادی برخوردارید یا نه؟ تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که ۹۵ درصد افراد استعداد کار با خلاقیت بالا را دارند. تحقیقی که توسط هاوارد گاردنر در دانشگاه هاروارد انجام شد نشان داد که روش‌های تفکر متعددی وجود دارد و هر فرد حداقل در یک حوزه نابغه است. به این ترتیب، کلید آزادسازی خلاقیت این است که خود را فردی بسیار خلاق بدانید. بارها و بارها به خودتان بگویید: «من خلاق هستم. من خلاق هستم. من خلاق هستم.»

خود را شخص بسیار خلاقی تصور کنید. تصور کنید هیچ هدفی وجود ندارد که با ایده پردازی برای تحقق آن قابل‌دستیابی نباشد و مانند پرتو لیزری که فلز را می‌برد می‌توانید آن مانع را از میان بردارید.

خبر خوب اینکه همه افراد ذاتاً خلاق هستند. خلاقیت ابزاری است که در طبیعت بشر نهاده شده تا ضامن بقای او باشد و کمک کند تا از عهده مشکلات غیرقابل‌اجتناب و چالش‌های زندگی روزمره برآید. تنها تفاوت در این است که بعضی از افراد از حداکثر خلاقیت ذاتی خود استفاده می‌کنند، درحالی‌که دیگران بهره کمی از آن می‌برند.

تمرین‌های عملی

  1. بزرگ‌ترین هدف زندگی‌تان در حال حاضر را مشخص کنید. این هدف چیست و انجام فوری چه کاری می‌تواند شما را یک گام به هدفتان نزدیک‌تر کند؟
  2. بزرگ‌ترین مشکل یا مانعی که میان شما و مهم‌ترین هدفتان قرار دارد را مشخص کنید. با کدام اقدام فوری می‌توانید مشکل را حل کرده یا مانع را از میان بردارید؟

 

منبع: کتاب خلاقیت و حل مسئله. نوشته: برایان تریسی

 

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code