شکست در مقابل موفقیت یا جزئی از آن

falling-01

شکست در مقابل موفقیت یا جزئی از آن

اکثر مردم تصور می‌کنند نوابغ خلاق به‌ندرت شکست می‌خورند. اما طبق نظر پروفسور دین کیث سیموتن از دانشگاه کالیفرنیا، خلاف آن درست است. یعنی نوابغ خلاق از هنرمندانی مانند موتزارت گرفته تا دانشمندانی مانند داروین، با شکست‌ها بسیاری روبه‌رو می‌شوند اما اجازه نمی‌دهند شکست‌ها متوقفشان کند. پژوهش او نشان داده است که افراد خلاق فقط آزمون‌وخطای بیشتری نشان می‌دهند رسیدن به راه‌حل نهایی به این خاطر نیست که بیش از دیگران موفق می‌شوند،‌ بلکه فقط بیشتر کار انجام می‌دهند، همین. برای رسیدن به هدفشان تلاش بیشتری می‌کنند. نوآوری معادله جالب و شگفت‌آوری دارد،‌ اینکه اگر موفقیت بیشتری می‌خواهید، باید شکست‌های بیشتری را پشت سر بگذارید.

توماس ادیسون، یکی از مشهورترین مبتکران تاریخ است. شکست را جزئی از فرایند خلاقیتش کرده بود. او می‌دانست آزمایشی که شکست می‌خورد. اگر به یادگیری منجر شود. آزمایش مردودی نیست. لامپ را او اختراع کرد، البته پس‌ازاینکه از هزاران تلاش ناموفق درس گرفت. ادیسون نشان داد که «معیار سنجش حرکت در مسیر موفقیت، تعداد آزمایش‌هایی است که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز می‌توان انجام داد.»

درواقع شکست زودهنگام عامل ضروری برای موفقیت در نوآوری است. زیرا هرچه سریع‌تر به نقاط ضعف در چرخه نوآوری پی ببرید،‌ سریع‌تر نقص‌ها را برطرف می‌کنید. شاید داستان ادیسون قدیمی به نظر برسد، اما سنت آموختن آگاهانه از آزمون‌وخطا هنوز هم زنده است. نه ادیسون نه متفکران مدرن امروزی در قبال آزمون‌وخطا متعصب خجالت‌زده نبودند. اگر از مبتکران کارکشته بپرسید احتمالاً مجموعه «داستان‌های نبرد» با شکست‌هایی را خواهید شنید که در مسیر موفقیت تجربه کرده‌اند.

گام‌های کوچک نتایج بزرگ

درگذشته‌های خیلی دور عده‌ای شغل سنگ‌شکنی داشته‌اند. سنگ‌شکن باید سنگ‌ها عظیم‌الجثه را به خرد می‌کرد تا از آن به‌عنوان مصالح ساختمانی استفاده شود. با یک میخ بزرگ و یک چکش به این سنگ‌های بزرگ ضربه می‌زند. صدها و هزاران ضربه مکرر و پیاپی. این صحنه به‌ نظر رهگذران بسیار مضحک و غیرممکن به نظر می‌رسید اما سنگ‌شکن می‌دانست که کار نتیجه دارد. سنگ به آن عظمت  پس از هزاران ضربه پی‌درپی در یک نقطه سرانجام به با یک ضربه نهایی به تکه‌تکه می‌شود. خرد متلاشی می‌شود. ضربه‌های کوچک کار خودش را کرد. شما می‌توانید برای غلبه بر سنگ عظیم‌الجثه ترس‌هایتان از فرایند متشکل از مجموعه موفقیت‌های کوچک استفاده کنید. آنچه انجامش با گامی بزرگ تقریباً ناممکن است، با قدم‌های کوچک و با راهنمایی کسی که در آن زمینه آگاهی داشت امکان‌پذیر خواهد شد. ذات این موفقیت‌های کوچک، تشویق‌کننده است و به افراد برای گذر به مرحله بعد کمک می‌کند. بنابراین به‌جای انجام یک پروژه بزرگ چندین پروژه سریع و کوچک انجام دهید. تا تعداد چرخه‌های یادگیری افزایش یابد.

درس‌هایی که از شکست می‌گیریم ما را باهوش‌تر و حتی قوی‌تر می‌کنند. اما این امر شکست را لذت‌بخش نمی‌کند. اکثر ما تلاش می‌کنیم به هر قیمتی که شده از شکست اجتناب کنیم. شکست سخت و دردناک است. به قول استاد دانشگاه استنفورد باب سالن «شکست ناراحت کنند اما راهنماست» مانند داروی تلخی که ناخوشایند یا آزاردهنده است اما درمان می‌کند. پیوند میان شکست و نو آوری درسی است که تنها با عمل کردن می آموزید.

رویارویی با شکست برای از بین بردن ترس را جان کَس کسیدی برای آموزش تردستی استفاده می کند. او کار را با بالا انداختن دو توپ و یا حتی یک توپ هم شروع نکرد بلکه با چیزی ساده تر یعنی «انداختن» آغاز کرد. گام اول فقط انداختن سه توپ تماشای به زمین افتادنشان است و سپس تکرار. در یادگیری تردستی ترس از شکست و انداختن توپ روی زمین است. پس در گام اول، هدف کَس از بین بردن فشار احساسی مستتر در انداختن توپ است. با این تمرین انداختن توپ روی زمین از نیفتادنش طبیعی تر می شود. وقتی با ترس از شکست روبه‌رو می شوید، تردستی یا توپ آسان تر می شود.

ترس از شکست مانع یادگیری مهارت های جدید ریسک کردن و مقابله با چالش های جدید می شود. خودباوری در خلاقیت مستلزم غلبه بر ترس است. می دانید که قرار است توپ را بیندازید،‌ اشتباه کنید و برخی راه ها را اشتباه بروید. اما سرانجام می پذیرید که تمام آنها قسمتی از یادگیری اند و به این باور می رسید که با وجود تمام موانع در حال پیشروی هستید.

با آغوش باز از او استقبال کنید

ضرب المثل قدیمی می گوید «موفقیت هزار پدر مادر دارد، اما شکست یتیم است.»‌ برای درس گرفتن از شکست باید آن را قبول کنید. باید بفهمید کجای کار اشتباه بوده است و دفعه بعد عملکرد بهتری داشته باشید. اگر این کار را نکنید، امکان دارد در آینده دوباره آن خطا ها را مرتکب شوید. به علاوه پذیرفتن اشتباه ها برای عبور از آنها مهم است. با این کار نه تنها از مشکلات روانی پنهان کاری، توجیه کردن و احساس گناه اجتناب می کنید، بلکه  بتوانید برند و اسم و رسم خود را با صداقت، خلوص و فروتنی تقویت کنید.

ترس از قضاوت شدن را در سن پایین یاد می گیریم. این ترس از ابتدا همراه ما نبوده است. اکثر کودکان ذاتا جسورند. آنها بازی های جدید را امتحان می کنند، با افراد جدید آشنا می شوند، چیزهای جدید را می آزمایند و به تخیلشان اجازه پرواز می دهند. این ترس زمانی خود را نشان می دهد که پدر و مادر اجازه نمی دهند بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب کنند  و اگر این کار را انجام دهند آنها را ملامت می کنند. یا زمانی که اجازه کار هنری به آنها داده نمی شود. مثلا اجازه نمی دهند فرزندشان موی عروسکی را که برای تولدش کادو گرفته است کوتاه کند. یا دوچرخه تازه اش را رنگ کند. آری کار هنری فقط کشیدن نقاشی در صفحه کوچک یک دفتر نیست.

وقتی کودکی خود باوری اش در خلاقیت را از دست می دهد، تاثیرش می تواند بسیار عمیق باشد. مردم عادت دارند دنیا را به دو قسمت خلاق و غیر خلاق تقسیم کنند. تصور می کنند این دسته بندی تغییر پذیر نیست، و فراموش می کنند آنها هم زمانی عاشق نقاشی کشیدن و تعریف داستان های تخیلی بوده اند. در بسیاری از موارد افراد خودشان تصمیم می گیرند خلاق نباشند. منشاء برچست «غیر خلاق»‌ زدن به خودمان، فراتر از ترس مورد قضاوت قرار گرفتن است. با قطع بودجه هنر در مدارس و اهمیت یافتن امتحانات تستی، خلاقیت نیز در مقایسه با دروس اصلی سنتی مانند ریاضی و علوم کم ارزش تر شده است. تاکید این دروس بر روش های تفکر و حل مسئله ای است که یک پاسخ دقیق و درست دارند. در حالی بسیاری از چالش های دنیای واقعی قرن بیست و یکم نیاز به روش های متنوع تر دارند. والدین و معلمانی که با نیت خیرخواهانه جوانان را به انتخاب شغل های متعارف راهنمایی می کنند، نقش مهمی در انتقال این پیام ظریف دارند که مشاغلی که نیاز به خلاقیت دارند بسیار مخاطره آمیز و خارج از عرف زندگی اند.

معلمان، والدین،‌ مدیران و سایر افرادی که الگوی دیگران هستند می توانند خود باوری در خلاقیت اطرافیانشان را تقویت یا سرکوب کنند، در سن مناسب، در سن مناست تنها اظهار نظری ناامید کننده کافی است تا ما را از فعالیت های خلاقانه بازدارد. خوشبختانه، بسیاری از ما  آن قدر انعطاف پذیریم که دوباره تلاش می کنیم.

 

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code