روش طوفان فکری

روش طوفان فکری

آیا مثال هم زدن شکر در فنجان چای را به خاطردارید؟ شما ذخایر عظیمی از خلاقیت دارید که می‌توانید را استفاده از انواع تکنیک ها آنها را هم بزنید و برانگیزید. روش طوفان فکری یکی از آنهاست. براساس نظر متخصص مغز تونی بوزان مغز حدود ۱۰۰ میلیار سلول دارد که هر یک از طریق غدد و رشته های عصبی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با حدود ۲۰/۰۰۰ هزار سلول دیگر مرتبط هستند. یعنی از نظر ریاضی تعداد ایده ها و افکاری که می توان خلق کرد ۱۰۰ میلیارد ایده به توان ۲۰/۰۰۰ است که معادل عدد یک به اضافه ۸ صفحه صفر می شود. تعداد افکاری که می توانند به ذهنتان خطور کنند بیشتر از تعداد مولکول های دنیاست. شما ذاتا یک نابغه هستید.

 

ورزش فکری

طوفان فکری یکی از قوی ترین روش های خلاقانه حل مسئله و دستیابی به اهداف است. این روش با استفاده از سوالات متمرکز، نیروی ذهن را درگیر یک سوال خاص می کند. دلیل قدرتمندی این روش سادگی آن است.

نخست، صفحه ای کاغذ بردارید و دشوار ترین مسئله یا هدفتان را بالای صفحه و به شکل سوال بنویسید. هرچه سوال دقیق تر باشد بهتر است.

«برای تقویت جسمم در ۲۴ ماه آینده چه کارهایی می توانم انجام دهم؟»

 

ارائه ۲۰ پاسخ

سپس شروع به نوشتن پاسخ ها با ضمیر اول شخص کرده و از عبارات اجرایی استفاده کنید. برای مثال می توانید بگویید: «هر روز ۲۰ دقیقه ورزش می کنم» یا می توانید بنویسید «مصرف روغن نباتی را از برنامه روزانه ام حذف می کنم.»

خود را موظف به نوشتن کنید تا حداقل ۲۰ پاسخ ارائه دهید. این کار را می توانید شخصا و با استفاده از یک برگ کاغذ و یا همراه گروه و با استفاده از وایت‌برد انجام دهید. اما باید خود را موظف کنید که در این تمرین حداقل ۲۰ پاسخ ارائه دهید.

 

چهار روش برای تغییر

فقط چهار روش متفاوت برای دستیابی به اهداف یا حل مسائل وجود دارد. نخست اینکه کاری را بیشتر انجام دهید. دوم اینکه سایر کارها را بیشتر انجام دهید. سوم اینکه کاری کاملا جدید آغاز کنید. چهارم اینکه انجام بعضی کارها را کاملا متوقف کنید.

هنگام ارائه ۲۰ پاسخ همچنان از خود بپرسید «چه کار هایی را باید بیشتر و چه کارهایی را باید کمتر انجام دهم؟ باید چه کاری را شروع و چه کاری را متوقف کنم؟»‌

در این تمرین چند پاسخ اول بسیار ساده است. به راحتی می توانید کارهایی که باید بیشتر یا کمتر انجام دهید را مسخص کنید. پنج پاسخ بعدی دشوارتر است. باید به دنبال مواردی بگردید که باید شروع کرده یا متوقف کنید. ۱۰ پاسخ آخر از همه دشوارتر است و گاهی بیستمین پاسخ آن قدر دشواز است که احساس می کنید باید تسلیم شوید. اما باید خود را مجبور کنید که حداقل ۲۰ پاسخ بنویسید. اغلب بیستمین پاسخ که نیازمند بیشترین تلاش ذهنی است، پاسخ سرنوشت سازی است که کسب و کار را متحول می کند یا زندگی شخص را کاملا تغییر می دهد.

 

کمیت از کیفیت مهم تر است

هربار که پاسخی می یابید و آنرا می نویسید، توانایی های خلاقانه خود را آزاد می کنید و برمی انگیزید. نگران کیفیت نباشید. فقط به کمیت توجه کنید. اولین ایده ای که به ذهنتان می رسد را بنویسید و سپس متضاد آن را هم یادداشت کنید. سپس ترکیب دو ایده را بنویسید. حتی پاسخ های مسخره را هم بنویسید. فقط خود را مجبور کنید که حداقل ۲۰ پاسخ بنویسید و جالب اینکه گاهی جواب خودش را به شما نشان می دهد.

 

اقدام سریع

وقتی ۲۰ پاسخ به سوال خود دادید، آنرا بازبینی کرده و حداقل یک ایده را که می خواهید فورا آن را اجرا کنید، انتخاب کنید. با اجرای سریع یک ایده، خلاقیت خود را در جریان نگه می دارید. اگر هر صبح قبل از شروع کار این تمرین را انجام دهید، خواهید دید که در تمام طول روز خلاقانه فکر می کنید. و درست مثل اینکه صبح ورزش کرده باشید، تمام روز شاداب تر و هوشیارتر هستید.

یکی از سخت ترین کارها برای افراد انجام کاری جدید یا متفاوت است. وقتی ایده فوق العلاده ای را ارائه می کنید باید فورا بر تمایل طبیعی به تعلل یا سهل انگاری و پناه بردن به گوشه امن به جای عملی کردن آن ایده غلبه کنید. دیدگاه ها و ایده هایی یه ذهنتان خواهد رسید که خود و اطرافیانتان را شگفت زده خواهد کرد.

 

تمرین های عملی

۱٫ همین امروز بزرگترین مسئله یا هدف خود را مشخص کرده و آن را به شکل سوال بالای یک صفحه کاغذ بنویسید.

۲٫ خود را موظف کنید که ۲۰ ایده یا پاسخ را یکباره و بدون حواس پرتی یا وقفه ارئه کنید.

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

منبع نوشته:كتاب: خلاقيت و حل مسئله. نوشته: برايان تريسي.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

4 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code