دانسته‌هایت را به کار بگیر

index

دانسته‌هایت را به کار بگیر

تقریباً هر فردی را که پیدا کنید آرزوی موفقیت و رسیدن به اوج قله‌های پیشرفت را دارد. وقتی دوره تحصیل را تمام می‌کنید و وارد بازار کار می‌شوید، تازه خدا کاربردی نبودن یکسری اطلاعات را حس می‌کنید. بهتر است غرور را کنار بگذارید و همچنان به دنبال یادگیری باشید. به‌احتمال‌زیاد اگر فرد تیزهوشی باشید بعد از یک سال سختی کشیدن ارتقا پیدا می‌کنید اینجاست که باید تمام هم‌وغم خود را صرف کسب اطلاعات لازم در زمینه‌های مختلف کنید تا آمادگی ارائه خدمات بهتر را داشته باشید. برای مثال اگر در زمینه مهندسی فعالیت می‌کنید (مثلاً مهندسی نفت) باید به سراغ کتاب‌های مربوط به زمین‌شناسی و شیمی بروید. مجله‌های تخصصی این رشته را بخوانید و هزاران کار دیگر مثل شرکت در کنفرانس‌های تخصصی و خواندن یک جلد کتاب. تازه اگر حال انجام همه این کارها را داشته باشید با خلأ جدیدی روبه‌رو می‌شوید. خلأ عمل نکردن به دانسته‌هایتان.

ما اکنون در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. مردم دانش زیادی از منابع مختلف می‌توانند کسب کنند از گوش دادن به سی‌دی‌ها و دیدن فیلم‌های آموزشی ما و حضور در سمینارها خرسندند. برانگیختن مردم به استفاده از اطلاعاتی که کسب می‌کنند نیازمند تغییر است و تغییر آسان به دست نمی‌آید. اطلاعات آسان به دست می‌آید اما تغییر در رفتار و عملکرد آسان به دست نمی‌آید.

اولین دلیل اینکه دانسته‌های خود را به کار نمی‌گیریم تلنبار شدن اطاعات است. کسب اطلاعات به‌مراتب مفرح‌تر از به کار بستن آن است.

دومین دلیلی دانسته‌های خود را به کار نمی‌گیریم فیلترهای منفی است. ما به‌طورمعمول جذب اطلاعات جدید را جایگزین تغییر می‌کنیم چون دسترسی به اطلاعات آسان‌تر است. آنگاه افکار منفی‌مان وارد عمل می‌شوند و انگیزه‌مان را در به کار بستن آنچه می‌دانیم سست می‌کند.

بهترین مسیر برای رشد ما داشتن یک ذهن باز و مثبت است. بذری که در خاک خوب کاشته شود بارها و بارها محصول می‌دهد. ذهن باز به ما اجازه می‌دهد علاوه بر اینکه ۱۰۰ در صد آنچه را می‌خوانیم یا می‌شنویم جذب کنیم. دانشمان را نیز چند برابر بیشتر کنیم. این کار نه‌تنها ترافیک سنگین ذهنمان را روان می‌کند بلکه کل مسیرهای جدید را به رویمان می‌گشاید. گاهی اوقات مسیری را به‌طورکلی رها و شروع به پرواز می‌کنیم، زیرا سیستم فیلترسازی مثبت می تواند به برافروختن خلاقیت ابتکار و نوآوری منجر شود.

  • وقتی ما کوچک هستیم عشق حمایت بی‌قیدوشرطی دریافت نمی‌کنیم به همین دلیل به تدریجاً به خودمان و دیگران شک می‌کنم.

  • عدم اعتمادبه‌نفس یا خود شکاکی موجب می‌شود تمام اطلاعانی را که از کتاب‌ها وسایل صوتی وسایل بصری سمینارها یا صحبت‌ها به ما می‌رسد در ذهن بسته بدبینانه و منفی خود فیلترسازی کنیم. که نتیجه‌اش رسیدن به یک تفکر منفی است.

  • تفکر منفی موجب می‌شود: فقط بخش کوچکی ازآنچه را می‌شنویم یا می‌بینیم فراگیری و مورداستفاده قرار دهیم فقط از بخش کوچکی که قادر به به دست آوردنش هستیم دست‌یابیم. به هرچه داریم یا به ما می‌دهند راضی باشیم. به دنبال بیشتر از آن نرویم.

  • ما باید راه‌هایی را بیابیم که خود را بهتر آماده و راغب گشودن ذهنمان کنیم. باید به متفکری تبدیل شویم که فعالانه به دنبال موارد درست هستیم و به خود می‌گوییم: «می‌دانم در آنچه خوانده یا شنیده‌ام ارزش‌هایی وجود دارد. آن ارزش‌ها چیست؟»

  • تغییر یک ذهن بسته منفی به یک ذهن باز مثبت نباید به شانس و اقبال سپرده شود. وقتی ما به تغییر متعهد می‌شویم نیازمند یک خط‌مشی خاص هستیم که شیوه جدید تفکرمان را دائماً تقویت کند.

دلیل سومی که دانسته‌هایمان را به کار نمی‌گیریم عدم پیگیری است. می‌توان باوجود حجم شدید اطلاعات تغییرات دلخواه را ایجاد کرد و کلید آن تکرار، تکرار و تکرار است! تکرار یعنی تمرین کردن اما باعث کامل و عالی شدن نمی‌شود، تمرین کامل و عالی می‌تواند موجب کامل و عالی شدن گردد.

نتیجه‌گیری:

این جمله از برجسته‌ترین استاد موفقیت فردی در جهان جیم ران است: نمی‌توانید فرد دیگری را استخدام کنید تا به‌جای شما نرمش کند، بدیهی است که اگر قرار است از نرمش کردنتان چیزی عایدتان شود خودتان باید آن را انجام دهیم حالا چه نرمش باشد چه خطاطی هدف‌گذاری تجسم موفقیت تمرین یک مهارت جدید یا هر چیز دیگر. هر آنچه برای موفقیت نیاز دارید را شما باید انجام دهید هیچ‌کس دیگری به‌جای شما نمی‌تواند این‌کاره‌ای را انجام دهد من می‌توانم نقشه راه را به شما نشان دهم اما خودتان باید دست‌به‌کار شوید و رانندگی کنید اگر تلاش کنید قول می‌دهم که به نتیجه‌اش بی ارزد. دستورالعمل‌هایی که در کتاب دانسته‌هایت را به کار بگیر وجود دارند عادت‌های مؤثر و خوبی هستند که زندگی‌تان را برای همیشه تغییر خواهند داد.

کتاب دانسته هایت را به کار بگیر. نوشته: کن بلانچارد. نشر: تعالی

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code