خودت باش

images

خودت باش

پیش‌نیاز خلاق شدن این است که توانمندی‌هایمان را باور کنیم. اگر الآن احساس می‌کنید که فرد خلاقی نیستید، اگر با خود می‌گویید من در این کارها خوب عمل نمی‌کنم باید بگویم که اگر می‌خواهید در خلاقیت پیشرفتی داشته باشید باید با این تفکرات خداحافظی کنید آن‌ها را پشت در بگذارید و وارد شوید باور کنید که یادگیری و رشد ممکن است و به آن اعتقاد قلبی پیدا کنید. یا طبق گفته پروفسور روان‌شناسی دانشگاه استنفورد کارول دویک با ذهنیت پویا شروع کنید.

دویک می‌گوید افرادی که ذهنیت پویا دارند، معتقدند ظرفیت واقعی انسان ناشناخته است و شناختنی هم نیست. او معتقد است نمی‌توان از پیش دانست که با سال‌ها تلاش، مشقت و آموزش، فرد به درجاتی می‌تواند برسد. دویک بر اساس پژوهش‌های متعددش باور دارد که مستقل از استعداد هوش، با تلاش و تجربه می‌توانیم توانمندی‌های خود را افزایش دهیم. برای درک بهتر ذهنیت پویا، می‌توانیم آن‌ها با متضادش ذهنیت ایستا مقایسه کنیم. آن‌هایی که این ذهنیت رادارند، به‌صورت آگاهانه یا ناآگاهانه معتقدند که وقتی کسی به دنیا می‌آید سطح مشخصی از استعداد و هوش را دارد. اگر افراد با ذهنیت ایستا، فرصت وارد شدن به سفر خودباوری در خلاقیت را پیدا کنند ترجیح خواهند داد در محدوده امن خود بمانند، چون می‌ترسند دیگران به ناتوانی‌هایشان پی ببرند.

پرفسور دویک در پژوهشی که روی رفتار دانشجویان سال اول دانشگاه هنگ‌کنگ داشت، به بررسی ماهیت محدودکننده ذهنیت ایستا پرداخت. چون همه کلاس‌ها و امتحان‌ها به زبان انگلیسی است، دانشجویانی که زبان انگلیسی ضعیفی دارند در موقعیتی رقابتی بدی نسبت به همکلاسی‌های خود قرار می‌گیرند، پس از بررسی مهارت انگلیسی دانشجویان و همین‌طور ذهنیتشان،‌ دویک از دانشجویان پرسید «اگر دانشکده درسی جبرانی برای دانشجویانی بگذارد که زبان ضعیفی دارند آیا شما درس را برمی‌دارید؟» پاسخ دانشجویانی که ذهنیت پویا داشتند، محکم گفتند بله. اما دانشجویانی که ذهنیت ایستا داشتند چندان علاقه‌مند نبودند. به‌عبارت‌دیگر افرادی که ذهنیت ایستا داشتند، حاضر بودند برای پنهان کردن ضعف‌هایشان شانس بلندمدت خود را برای موفقیت از بین ببرند. اگر این افراد اجازه بدهند همین منطق بر زندگی‌شان مسلط شود، ناتوانی‌های ساختگی خودشان به واقعیت تبدیل خواهند شد. اما ذهنیت پویا گذرنامه این برای ورود به ماجراجویی‌های جدید است. وقتی ذهنتان به این مسئله پی ببرد که توانمندی‌های شما نامحدود و ناشناخته است. برای دویدن در مسیر خودباوری خلاقیت آماده‌شده‌اید.

در دنیای واقعی هر انسانی مقداری از هر دو ذهنیت را دارد. گاهی اوقات ذهنیت ایستا دریکی از گوش‌هایمان می‌خواند که «هیچ‌وقت در هیچ کار خلاقانه‌ای موفق نبوده‌ایم. پس چرا خودمان را خجالت‌زده کنیم؟» درحالی‌که ذهنیت پویا در گوش دیگر می‌گوید «تلاش، راه رسیدن به توانمندی است، بنابراین دست‌کم بد نیست امتحانی بکنیم.» سؤال اینجاست که شما به کدام صدا گوش خواهید داد.

من در جهان

 خودباوری در خلاقیت اشتیاق به دست گرفتن عنان زندگی را به دنبال دارد و مانع می‌شود که جریان باد شما را به این‌سو و آن‌سو ببرد. راجر مارتین که مدیر یک مدرسه در دانشگاه تورنتو هست می‌گوید خیره‌کننده‌ترین ویژگی طراحان این است که با نیت و آگاهی اقدام می‌کنند. درحالی‌که دیگران ممکن است به‌صورت ناخودآگاه گزینه معمول و همیشگی را انتخاب کنید، افراد خلاق هر تصمیمی را آگاهانه می‌گیرند، از نحوه مرتب کردن کتابخانه‌شان گرفته تا نحو ارائه کارشان. وقتی به گوشه و کنار دنیا نگاه می‌کنند، فرصت‌های بهتر انجام دادن کار را می‌بینند و اشتیاق دارند وضع موجود را عوض کنند. وقتی شروع به خلق می‌کنید از درست کردن باغچه جدید گرفته تا ایجاد شرکتی جدید درمی‌یابید که پشت هر چیزی نیت و مقصودی نهفته است. هر چیزی در دنیای نوین امروزی، حاصل مجموعه تصمیماتی است که توسط فرد دیگری گرفته‌شده است،‌ چرا این فرد شما نباشید؟‌

وقتی در خلاقیت به اعتمادبه‌نفس دست‌یابید شروع به یافتن راه‌های جدید بهبود وضع موجود می‌کنید، از برگزاری یک مهمانی در خانه گرفته تا نحو مدیریت جلسه. وقتی از آن فرصت‌ها آگاه می‌شوید، باید فرصت‌ها را شکار کنید.

یکی از مواردی که از آن درس‌های زیادی یاد گرفته‌ام بررسی زندگی یا سبک ‌کاری افراد خلاق و موفق است. یکی از آن‌ها استیو جابز است. یکی از ویژگی‌های متمایزکننده او اراده متمرکز و داشتن قصد و هدف بود. راجع به او گفته‌شده که هیچ‌وقت مسیرهای ساده و بدون دشواری را انتخاب نمی‌کرد. و کلمه «وضع موجود» را نمی‌پذیرفت. در انجام هر کاری، منظور و مقصودی داشت. هیچ جزئیاتی از توجهش دور نمی‌ماند، همواره استاندارد کار را بالا می‌برد. حتی وقتی به نظر غیرمنطقی می‌آمد. اما می‌توانستیم امتحان کنیم و سه‌چهارم مسیر را هم طی کنیم. او باور داشت که انسان در صورت داشتن جرئت و تلاش و پشتکار می‌تواند به اهداف بزرگ دست یابد. و نصیحت می‌کرد که «تلاش کنید در دنیا اثری بگذارید.» او در مصاحبه‌ای در سال ۱۹۹۴ این موضوع را بیان کرد: «زمانی که درک کنید می‌توانید در زندگی حرکتی کنید، ضربه‌ای وارد کنید و چیزی از آن‌سوی زندگی بیرون بیاید، اینکه می‌توانید دنیا را تغییر دهید،‌ می‌توانید آن‌ها شکل دهید … این شاید مهم‌ترین موضوع زندگی است … وقتی شما این حقیقت را درمی‌یابید دیگر هیچ‌وقت ساکن نمی‌مانید.

پیام استیو جابز این بود که همه ما می‌توانیم دنیا را تغییر دهیم. همه‌کسانی که به خودباوری در خلاقیت دست‌یافته‌اند. راهی برای استفاده از انرژی شگفت‌انگیز خود و ایجاد تأثیر در دنیا پیداکرده‌اند. وقتی به‌تدریج خودباوری شما افزایش می‌یابد شانس بیشتری برای تغییر دنیا پیدا می‌کنید. با ذهنیتی پویا کار را شروع کنید و باور عمیق داشته باشید که پتانسیل واقعی‌تان هنوز ناشناخته است. توانایی شما فقط به آنچه درگذشته انجام دادید محدود نمی‌شود. راه‌کارهای بیان‌شده در این کتاب به رهاسازی ظرفیت خلاقانه شما کمک می‌کند. برای رسیدن به آن باید اهل باشید و خلاقیت خود را مستقیم تجربه کنید. برای عمل کردن، اکثر ما باید به ترس‌هایی غلبه کنیم که پیش‌تر مانعی در خلاقیتمان بوده‌اند.

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code