آیا ربات‌ها عامل بیکاری خواهند شد؟

unemployment-clipart-no-jobs-unemployment-isolated-white-concept-28700484

آیا ربات‌ها عامل بیکاری خواهند شد؟

یک ترس طبیعی در اینجا وجود دارد و آن این است که ربات‌های بسیاری از کارهای روزمره را از انسان خواهند گرفت. درنتیجه بیکاری بزرگی بروز خواهد کرد. آری ماشین‌ها و ربات‌ها بیش‌ازپیش کارها را به عهده خواهند گرفت. نه‌تنها از کارگران کم تخصص، بلکه به‌طور فزاینده‌ای، اکثر کارها که شامل بعضی پست‌های مدیریتی هم می‌شود را به هم به عهده خواهند گرفت. در سراسر تاریخ، هر جنبش جدید فناوری کارگران و کارمندان را از کار بیکار کرده است؛ و مشاغل هم درنهایت (متفاوت از مشاغل قبلی) توسعه‌یافته‌اند. در زمان‌های گذشته، به‌هرحال افراد اخراج شده و بیکار می‌شدند و برای مشاغل جدیدی که به وجود می‌آمد. مهارت‌هایی متفاوت‌تر از مهارت‌های افرادی که بیکار شده بودند، موردنیاز بود. این‌یک مشکل بزرگ اجتماعی است که باید به آن پرداخته شود.

درگذشته اکثر کارهایی که توسط سیستم‌های اتوماسیون جایگزین شده‌اند مشاغل سطوح پایین بوده، مشاغلی که برای انجام دادن آن‌ها، مهارت یا سواد زیادی موردنیاز نبوده است. به‌هرحال در آینده ربات‌ها آمادگی دارند که در مشاغل بسیار تخصصی نیز جایگزین شوند.

آیا بازیگران فیلم‌ها، توسط شخصیت‌های رایانه‌ای (که هم طبیعی عمل می‌کنند و هم طبیعی به نظر می‌رسند، اما بسیار بیشتر تحت کنترل هستند)، بازآفرینی و جایگزین خواهد شد؟ آیا ربات‌های ورزشکار در رقابت‌ها شرکت خواهند کرد؟ نه با انسان‌ها شاید بعدها در لیگ خودشان؛ و آیا نتیجه آن سقوط لیگ‌های انسانی خواهد بود؟ مانند موقعیتی ناگزیر در مسابقات شطرنج (اکنون رایانه‌ها می‌توانند بهترین شطرنج‌بازان انسان را شکست دهند)، اتفاق افتاده است؟‌ در مورد مشاغلی مانند حسابداری، دفترداری، نگارش و پیش‌نویس کردن، انبارداری، یا حتی کارهای مدیریتی ساده چطور؟ آیا همه این‌ها جایگزین خواهند شد؟ آری، همه این موارد ممکن است. در حال حاضر بعضی از جایگزینی‌ها شروع‌شده است. فهرست فعالیت‌های احتمالی گسترده است؛ و در کنار آن خطرات اغتشاشات اجتماعی نیز رو به گسترش است.

وقتی ربات‌ها برای فعالیت‌هایی چون اکتشاف در فضا، اکتشافات خطرناک معادن ذغال سنگ، یا عملیات جست‌وجو و نجات استفاده می‌شوند، یا حتی هنگامی‌که کارهای ساده داخل خانه، از قبیل جاروکشی و دیگر چیزها را انجام می‌دهند لازم نیست به تبعات منفی اجتماعی آن فکر شود؛ اما وقتی کارهای زیادی را بر عهده بگیرند، افراد بی‌شماری از مشاغل و فعالیت‌های روزمره بیکار می‌شوند، این مسئله منجر به یک نگرانی طبیعی می‌گردد و پیامد آن به وجود آمدن مسائل حاد و جدی برای جامعه خواهد بود.

اعتقاددارم باید به ماشین‌ها خوش‌آمد بگوییم. چراکه انجام کارهای یکنواخت و کسل‌کننده را به عهده می‌گیرند. مثل تنظیم کسالت‌بار کارهای دفتری که شاید حتی از بسیاری از مشاغل کم‌درآمد هم تکراری‌تر و تحقیرآمیزتر باشد. با این استقبال البته، تصور می‌شود ماشین‌ها باعث ورود انسان‌ها در فعالیت‌های خلاقانه‌تر بشوند، جایی که می‌توانند توانایی‌هایشان را هم لذت‌بخش‌تر و هم مؤثرتر به‌کارگیرند.

بسیاری از جاهای دنیا را دیده‌ام، جایی که فقر، گرسنگی و میزان مرگ‌ومیر بالا، باعث شده تا نسبت به فواید سازوکارهای امروزی تردید کنم. کارخانه‌های ابریشم‌بافی را در هند دیده‌ام. جایی که دختران جوان درون ساختمان زندانی هستند و مجبورند از صبح تا شب بافندگی کنند. آن‌ها نمی‌توانند آنجا را ترک کنند یا در صورت وقوع آتش‌سوزی فرار کنند مگر کسی از بیرون درهای ساختمان را باز کند؛ اما مطالعه در تاریخ به ما یادآوری می‌کند که این‌گونه بی‌عدالتی‌ها، وحشی‌گری‌ها و بسیاری از رفتارهای بدون احساس، تازگی ندارد و بسیار قبل‌تر از شکل‌گیری و توسعه فناوری مدرن وجود داشته‌اند.

من مضرات توسعه ماشین‌های هوشمند و ربات‌ها را می‌فهمم، اما مضرات عدم توسعه و پیشرفت را نیز در نظر دارم. ممکن است مرا زیادی خوش‌بین بدانید اما عقیده دارم درنهایت ابتکار بشری‌ای که ما در خلق این ابزار قدرتمند نشان داده‌ایم، تجهیزمان خواهد کرد تا فعالیت‌های غنی‌تر، گسترده‌تر و آگاهانه‌تری برای همگان خلق شود. من با این خوش‌بینی، از بی‌عدالتی‌ها مشکلات زندگی امروزی غافل نشده‌ام، بلکه معتقدم در آینده می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم. آری هنوز فقر، گرسنگی، بی‌عدالتی اجتماعی و جنگ در همه‌جا وجود دارد، اما این نتایج بیشتر برخاسته از صفات شیطانی انسان‌هاست تا از فناوری‌هایمان. من درک نمی‌کنم که چرا ربات‌های هوشمند و احساسی (چه برای بدتر شدن چه برای بهتر شدن)، مسبب این تغییر موقعیت خواهند شد. برای تغییر صفات زشت باید مستقیماً با آن روبه‌رو شویم. این‌یک مشکل اجتماعی، سیاسی و انسانی است نه یک مشکل برخاسته از فناوری. اگر چشم‌اندازی فراتر از این افق دید کوتاه را شرح دهم، داستان از این پیچیده‌تر خواهد شد. در برخی موارد شاید، ربات‌ها و دیگر ماشین‌ها مستعد باشند تا کاملاً مستقل و خودمختار شوند. تحقق این امر بسیار زمان خواهد برد، شاید قرن‌ها، اما اتفاق خواهد افتاد. در آن هنگام زمانی که بیشتر یا همه‌کاره‌ای انسان، بتوانند توسط ربات‌ها انجام شوند، حقیقتاً، اغتشاشات و وقفه‌هایی در زندگی رخ خواهد داد: کشاورزی و دامداری، معدن‌کاوی، تولید صنعتی، توزیع و فروش، تعلیم و تربیت، پزشکی و حتی بسیاری از جنبه‌های هنر، مانند موسیقی، ادبیات بازی و سرگرمی.

منبع: کتاب طراحی حسی. نوشته: دانلد آ.نورمن. نشر: حرفه هنرمند.

مي‌توانيد آن را با دوستانتان به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code